SAT ZA PLANETU ZEMLJU – EARTH HOUR

SAT ZA PLANETU ZEMLJU – EARTH HOUR

Jedan od bitnijih eko globalnih događaja je Sat za planetu Zemlju (engl. Earth Hour) koji organizira WWF (World Wide Found for Nature). Svake godine, posljednju subotu u martu, pozivaju pojedince, porodice, firme, zajednice da pokažu svoju predanost planeti Zemlji i ugase svjetla i ostale električne uređaje na jedan sat, od 20:30 do 21:30. Povod nastanka ovakvog pokreta jeste podizanje svijesti ljudi o ozbiljnosti problema klimatskih promijena, te o važnosti poduzimanja akcije u cilju njegovog rješavanja.

Sve je započelo 2004. godine u Sydney-u kada su WWF Australija i reklamna agencija Leo Burnett Sydney “razgovarali o idejama za angažiranje Australaca po pitanju klimatskih promjena”. Ideja o isključivanju velikih razmjera skovana je i razvijena 2006. godine, izvorno pod radnim naslovom “The Big Flick”. WWF Australia predstavio je svoj koncept koje je podržao gradonačelnik Sydneya Clover Moore. Sat Zemlje 2007. održan je 31. marta u Sydneyu u Australiji u 19:30 po lokalnom vremenu.

U oktobru 2007. San Francisco je vodio vlastiti program “Lights Out” inspirisan “Satom za Zemlju” u Sydneyu.

Sat za planet Zemlju 2008. održavao se međunarodno 28. marta 2008. od 20:00 do 21:00 po lokalnom vremenu označivši prvu godišnjicu zbivanja. Sa 35 zemalja širom svijeta koje su sudjelovale kao službeni zastavni gradovi i preko dodatnih 400 gradova sudionika, Sat za planet Zemlju 2008. bio je proslavljen na svih sedam kontinenata. Ikonasti arhitektonski spomenici širom svijeta ugasili su svoju nepotrebnu rasvjetu tokom Sata za planet Zemlju, a među njima bili su Sydneyska operna kuća (Sydney, Australija), Empire State Building (New York City, SAD), Sears Tower (sada Willis Tower, Chicago, SAD), Golden Gate Bridge (San Francisco, SAD) i mnogi drugi.

2009. godine u ovom pokretu sudjelovalo je deset puta više gradova nego 2008. godine, čak njih 4088. Izvješća pokazuju da su se Sjedinjene Američke Države nalazile na vrhu u sudjelovanju u Satu za planetu Zemlju s procjenom od 80.000.000 ljudi, 318 gradova i 8 država sudionica.

Iz godine u godinu broj gradova koji podržavaju ovaj pokret raste, no problem je još uvijek tu, a mi ne smijemo posustati. Ostanimo ustrajni, dajmo glas onima koji ga nemaju: divljini, šumama, rijekama i okeanima.  Za mir i sreću, potrebna nam je zdrava planeta. Ona, kao takva, ključ je našeg opstanka i napretka.

Pronađimo i probudimo EKO heroja u sebi i zajedno spasimo Zemlju!

Podijeli na mrežama