Drvo pored sposobnosti proizvodnje kisika ima i sposobnost upijanja i uklanjanja štetnih plinova iz zraka. Da li ste to znali?
Međutim, u posljednje tri decenije, količina ugljika koju apsorbiraju netaknute tropske šume svijeta opadala je, pokazala je studija gotovo 100 naučnih institucija. Oni sada uzimaju trećinu manje ugljika nego 1990-ih, uslijed uticaja viših temperatura, suša i krčenja šuma. Taj će se trend vjerovatno nastaviti, jer šume postaju sve veće prijetnje od klimatskih promjena i iskorištavanja. Prema riječima naučnika, tipična tropska šuma mogla bi postati izvor ugljika do 2060-ih.
Amazon bi se mogao pretvoriti u izvor ugljika u atmosferi, umjesto u jedan od najvećih apsorbera istog plina, već sljedeće decenije, zbog štete koju su napravili šumari i interesi poljoprivrede.
Ako se to dogodi, klimatski slom će biti sve izvjesniji i imat će mnogo ozbiljnije posljedice, a svijet će morati brže uticati na smanjivanje aktivnosti stvaranja ugljika kako bi se standardne sposobnosti šuma vratile u normalu.
Moramo smanjiti emisiju fosilnih goriva prije nego što globalni ciklus ugljika počne da djeluje protiv nas. Vrijeme je za akciju sada.